Historia lombardów…

Chaldean Candle of Knowledge

Czy wiesz że:

Od tysięcy lat ludzie na całym świecie miewają czasem ten sam problem – skąd szybko zdobyć trochę gotówki. Niemal równie długo istnieje na to prosty sposób: pożyczka pod zastaw czegoś wartościowego. Może być to jakakolwiek ruchomość, począwszy od złota i srebra w każdej postaci, poprzez elektronikę, sprzęt AGD, RTV jak i pojazdy, łodzie oraz nieruchomości. Przedmioty oddane w zastaw przechowywane są przez uzgodniony okres, w trakcie którego pożyczkobiorca może w każdej chwili spłacić dług plus odsetki i odebrać swą własność. Jeśli tego nie zrobi, przedmiot wystawiany jest na sprzedaż.

Instytucja lombardu narodziła się ponad 3000 lat temu w starożytnych Chinach, gdzie pod zastaw udzielano chłopom krótkoterminowych pożyczek. Z czasem usługi te zaczęto świadczyć głównie w wyspecjalizowanych sklepach. Lombardy były bardzo popularne w starożytnej Grecji i Rzymie, pozwalały bowiem początkującym kupcom rozkręcić interes.

Zakon Templariuszy założony w 1118 roku również zajmował się udzielaniem pożyczek na procent. Jednym z dłużników był król Francji Filip IV Piękny. Około roku 1305 papież  Klemens V w porozumieniu z królem Francji Filipem IV Pięknym wymyślili plan operacji mający doprowadzić do całkowitego zniszczenia Templariuszy. W wyniku realizacji tego planu, papież miał przejąć znalezione przez Templariuszy w ziemi świętej dokumenty, a król Francji pozbyłby się długu. Zniszczenie Zakonu nastąpiło w słynny piątek 13 października 1307 roku.


W średniowieczu krótkoterminowe pożyczki stały się ważnym sposobem finansowania przedsięwzięć handlowych, jak i pomagania ubogim. Udzielaniem ogromnych kredytów zajmowały się znane, bogate rody, takie jak włoscy Medyceusze. W Anglii wyspecjalizowali się w tym włoscy kupcy, zwani tam Longobardami (Lombardami). To u nich w 1388 roku zastawił klejnoty koronne król Edward III, by zdobyć fundusze na wojnę z Francją, a królowa Hiszpanii Izabela Kastylijska podobno własną biżuterią zabezpieczyła pożyczkę na sfinansowanie wypraw Krzysztofa Kolumba do Nowego Świata.

Lombardy z reguły były i do dziś pozostają prywatnymi przedsiębiorstwami, ale w XVIII wieku pojawiły się w Europie również lombardy publiczne, które działały jako rodzaj instytucji charytatywnych, oferujących ubogim  niskooprocentowane pożyczki, by nie wpadali w niespłacalne długi.


Symbolem branży są trzy wiszące kule. Niektórzy wywodzą go od legendy o jednym z Medyceuszy, który w służbie Karola Wielkiego trzema workami kamieni miał ponoć zabić wielkoluda. Kule stały się później elementem herbu tego rodu, a z czasem znakiem rozpoznawczym lombardów.


Patronem właścicieli lombardów jest święty Mikołaj. Dlatego symbol trzech kul próbuje się również wywodzić od trzech worków monet, jakie święty ofiarował trzem córkom biedaka, by mogły wyjść za mąż.


Lombardy powstały od nazwy regionu w Północnych Włoszech “Lombardii” To tam u schyłku Średniowiecza włoscy bankierzy udzielali pożyczek pod zastaw lub wysoko oprocentowanych. Pożyczki były udzielane pod zastaw ruchomości, papierów wartościowych.  Lombardy w okresie międzywojennym były potocznie nazywane “zakładami zastawniczymi”.

Lombard - USA, 1925 rok

 

W samych tylko Stanach Zjednoczonych działa obecnie ponad 12 tysięcy lombardów. Można w nich znaleźć najróżniejsze rzeczy, od zwyczajnych po niewiarygodne, a każda ma niepowtarzalną historię.


Najsłynniejszym amerykańskim lombardem, jest lombard Richarda Harrisona Gold & Silver z LAS VEGAS.  Richard Harrison służył w marynarce wojennej, a kiedy potem stracił milion dolarów na rynku nieruchomości, przeniósł się z rodziną do Las Vegas, by tam zacząć wszystko od nowa. W LAS VEGAS jak w życiu, można wszystko zyskać jak i stracić. Gdy Richard Harrison otwierał w 1988 roku swój lombard, postawił wszystko na jedną kartę. Talent, ciężka praca i bycie mistrzem okazyjnych zakupów zaprocentowały dając mu pozycję lidera. Gwiazdę jego lombardu odkryli producenci telewizyjnego kanału HISTORY, kręcąc popularny serial „Gwiazdy Lombardu”

Światowy sukces serialu „Gwiazdy Lombardu” produkowanego przez kanał HISTORY,  zachęcił producentów do realizacji drugiego serialu „Kajuńskie gwiazdy lombardu”

Nasze lombardylasvegas.pl istnieją od 1998 roku. Zapraszamy.